ENSEMBLE BAROQUE QUINTET
FA LA LA... | Rozmary renesanční hudby

ENSEMBLE BAROQUE QUINTET

PROGRAM KONCERTU 5. 11. 2015 - PREMIÉRA NOVÉHO PROGRAMU

 

FA LA LA LA LA aneb ROZMARY RENESANČNÍ HUDBY

 

1. Giovanni Gastoldi - Amor Vittorioso

2. Orlando di Lasso - Alla la pia calia

3. Giovanni Gastoldi - A lieta vita

4. Giovanni Gastoldi - Viver Lieto Voglio

5. Orlando di Lasso - Matona mia cara

6. Giovanni Gastoldi - Vezzosette Ninfe

7. Jacob Arcadelt - Il bianco e dolce cigno

8. Josquin des Prez - El Grillo

9. Orlando di Lasso - Oh Lucia, miau, miau, moresca à 3

10. Claudio Monteverdi - Perche se m’odiavi

11. Thomas Morley - Now is the month of Maying

12. John Farmer - Fair Phyllis

13. Thomas Vautor - Mother, I will have a husband

14. Thomas Greaves - Come Away, Sweet Love

15. Thomas Morley - Fyer, Fyer

16. Hans Leo Hassler - All Lust und Freud

17. Hans Leo Hassler - Tanzen und Springen

18. Mateo Flecha - La Bomba

 

 

Vokální ansámbl, který roku 2007 založila Tereza Válková je tvořen mladými sólisty, specialisty v oblasti autentické interpretace hudby starších slohových období. Soubor je součástí vokálně instrumentálního tělesa Czech Ensemble Baroque, který se zaměřuje na stylové provádění barokních oratorií, oper a kantát. Jeho uměleckým vedoucím je dirigent Roman Válek.(www.ebcz.eu)

Těžištěm činnosti souboru je italská madrigalová tvorba 17. stol. (Monteverdi: Knihy Madrigalů), renesanční a barokní vokální polyfonie anglických, německých, ale i českých autorů (Palestrina, Morley, Hassler, Buxtehude, Schütz, Bach, Michna aj).

Czech Ensemble Baroque Quintet má mimo jiné v repertoáru také moderní podobu madrigalů z tvorby Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů. Představuje také díla soudobých autorů – např. komorní duchovní kantáta Martina Jakubíčka Maria, která byla premiérována v rámci Hudebního festivalu Znojmo a na které Quintet spolupracoval s klavírním duem Renaty a Igora Ardaševových. V rámci tohoto programu zazněla také další světová premiéra a to Cyklus písní na slovenské lidové texty, jehož autorem je mladý skladatel Juraj Čiernik.

V roce 2011 soubor nastudoval specifický program hebrejských písní, které pro Quintet upravil skladatel a přední český odborník na židovskou hudbu Tomáš Novotný a s tímto programem natočil také CD.

Soubor je zván ke spolupráci a vystoupením po celé České republice i do zahraničí. (Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo aj.) a kromě mateřského orchestru Czech Ensemble Baroque pracoval také s Capellou Appollinis Barbary Marie Willi, souborem Musica Aeterna Petra Zajíčka aj. Letos natočí svůj debutový videoklip k Monteverdiho madrigalům.

Od roku 2015 pracuje soubor v novém složení:

  • Lenka Ďuricová Cafourková - soprán
  • Tereza Válková - mezzosoprán, umělecká vedoucí
  • Martin Ptáček - kontratenor
  • Jakub Kubín - tenor
  • Jiří Miroslav Procházka / Martin Vacula – bas

 

 

LENKA CAFOURKOVÁ ĎURICOVÁ vystudovala zpěv na JAMU u prof. Natalie Romanové-Achaladze. V rámci studia absolvovala v rolích: Popelka- Veselohra na mostě - B.Martinů, Suor Angelica - G. Puccini). V roce 2013 ukončila vysokoškolské studium v roli Mařenky v Prodané nevěstě, se kterou poté debutovala v říjnu v roce 2013 v Moravském divadle v Olomouci, kde také v únoru roku 2015 ztvárnila Vendulku ve Smetanově opeře Hubička. Od roku 2011 hostuje v Janáčkově di-vadle v Brně. V roce 2010 vystupovala na koncertu mladých talentů ve Vídni („Morgenstern“). Účastnila se také mistrovských pěveckých kurzů u Petera Dvor-ského, Reginy Renzowé Jürgens a Gabriely Beňačkové (2010 a 2011). V současné době se věnuje také sólové koncertní činnosti. V České premiéře opery Platée J. P. Rameaua nastudovala a s obrovským úspěchem pro-vedla roli Folie (režie C. Larrieu, dirigent R. Válek) za kterou byla nominována na cenu Thálie 2014

 

TEREZA VÁLKOVÁ vystudovala hru na klavír na konzervatoři v Brně, pokračovala ve studiu sólového zpěvu na Akademii staré hudby v Brně, studiu sbormistrovství na Karlově Univerzitě v Praze a sólového zpěvu na Fakultě Umění Ostravské Univerzity. Jako členka a sólistka mnoha vokálních těles zpívala na koncertech a soutěžích po celé Evropě (Itálie, Polsko, Německo, Ra-kousko, Irsko, Francie).

Intenzivně se věnuje poučené interpretaci hudby starších slohových období. Od roku 2007 je hlavním sbormistrem souboru Czech Ensemble Baroque, pod jehož hlavičkou založila vokální quintet specializující se na vrcholnou vokální polyfonii a madrigalovou tvorbu 17. století. Jako sbormistr nastudovala celou řadu barokních a klasicistních vokálně - instrumentá-ních děl od komorních titulů až po velké operní produkce. Od roku 2008 je lektorkou sborové třídy na me-zinárodním hudebním workshopu Letní škola barokní hudby.

Sbor Czech Ensemble Baroque pod vedením Terezy Válkové je kladně hodnocen zejména pro svůj dynamický výraz, sólistický potenciál jednotlivých členů a značnou uměleckou flexibilitu. Soubor pravidelně na-táčí pro ČRo Vltava, Českou televizi, Euroradio i Eurovizi, nahrál několik CD pro firmu Supraphon, vystupuje na významných domácích i zahraničních festivalech a je mimořádně kladně hodnocen odbornou kritikou.

 

MARTIN PTÁČEK se zpěvu začal věnovat ve svých devíti letech v chlapeckém sboru Boni Pueri. S tímto tělesem absolvoval stovky koncertů a vytvořil několik nahrávek včetně sólových. V současné době působí ve vokálním souboru Gentlemen Singers, se kterým získal již mnohá ocenění na festivalech po celém světě. V sólovém projevu se věnuje především oboru tenor/kontratenor. Spolupracuje s významnými osobnostmi české hudební scény, především s Romanem Válkem (Czech Ensemble Baroque), Tomášem Hanzlíkem (Ensemble Damian) a Markem Štrynclem (Musica Florea). Za interpretaci hlavní role v opeře Voda a vzduch získal spolu s Ensemble Damian cenu Libuška v rámci festivalu Opera 2013.

 

JAKUB KUBÍN, rodák z Hradce Králové, se již od dětství věnuje hudbě a to převážně zpěvu. Pěveckou kariéru započal v Královéhradeckých sborech Jitro a Boni Pueri. Vystudoval Pardubickou konzervatoř. Kromě zpěvu se také aktivně věnuje aranžmá skladeb, odlišných žánrů (např. úprava hitu Let It Be, pro vokální soubor Gentlemen Singers, která nejednou zazněla v rádiích a te-levizích). Aktivně spolupracuje s několika významnými orchestry a soubory, k nimž patří Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Jihočeská filharmonie, Musica Florea, Musica Bohemica, Czech Ensemble Baroque, aj. Od roku 2006 působí jako sólista ve vokálním souboru Gentlemen Singers a nasbíral mnoho ocenění za interpretaci. Měl možnost spolupracovat s řadou umělců a hvězd České populární scény. Například Lucie Bíla, Jitka Zelenková, Karel Gott a mnoho dalších. Od roku 2012 spolupracuje s PIRATE SWING BAND a od září toho samého roku působí jako hlasový poradce a učitel pěvecké hlasové výchovy v Českém chlapeckém sboru BONI PUERI.

 

JIŘÍ MIROSLAV PROCHÁZKA se narodil v Brně v roce 1988. První zkušenost se zpěvem získal v dětském sboru Kantiléna při Brněnské filharmonii.

V roce 2004 nastoupil na brněnskou konzervatoř, poté klasický zpěv na bratislavské VŠMU a v  roce  2013 ukončil studium na  pražské HAMU. Ztvárnil několik desítek opernědivadelních rolí na konzervatoři, VŠMU, AMU a jako host na JAMU. Dosáhl úspěchů na mnoha tuzemských i mezinárodních pěveckých soutěžích Ja-ko interpret premiéroval skladby mladých skladatelů mimo jiné na ostravském festivalu „Generace“ a bratislavském festivalu „Soozvuk“.

Spolupracuje s významnými hudebními a divadelními tělesy jako např. Brněnská filharmonie, Jihočeská komorní filharmonie, Filharmonie, Musica figuralis, Musica da camera Brno, orchestr konzervatoře Brno, Kantiléna, Opera diversa, The Czech Ensemble Ba-roque, Trio Milonguero Petra Zamečníka, Moravské klavírní trio, Divadlo Feste, Czech virtusi, sbor KO12, Collegium 1704, Pražskou komorní filharmonií, Janáčkovo divadlo, Národní divadlo v Praze a Ostravě. V době studií na konzervatoři vytvořil scénickou hudbu ke studentskému představení „Molier“ a v roce 2010 napsal hudbu k divadelnímu představení o dr. Emilu Háchovi v Divadle Feste, kde také sám účinkoval. V listopadu 2011 úspěšně premiéroval svoji první orchestrální skladbu „Svatý kníže Rostislav“.  V roce 2012 se stal autorem projektu „Modlitba za zítřek“ s podtitulem scenický rituál, kde uvedl svou kantátu „Tolik všeho“ a letos (2013) uvedl mini operu „Caffe kabaretní fraška“ pro brněnský festival Týden kávy.

 

MARTIN VACULA je narozen v roce 1980 v Opavě. V roce 2002 absolvoval obor zpěv na Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity ve třídě Michaela Kozelského. V letech 2003–2008 se ve svém oboru vzdělá-val dále soukromě u barytonisty Václava Zítka. Již během studií externě spolupracoval s operním sborem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (1998–2002). V roce 2003 se stal členem operního sboru Národního divadla v Praze a od roku 2007 do dubna 2013 působil v Pražském filharmonickém sboru. Pravidelně spolupracuje s barokními soubory Coll-egium 1704, Ensemble Inégal, Czech Baroque Ensemble a je zakládajícím členem komorního sboru Martinů Voices

 

Termíny

  • Čt 5.11.2015, 19:00

Vstupné

150 Kč

Místo konání

S-klub

Pořadatel

S-klub