VALAŠSKÝ ŠPALÍČEK 2018
Folk-blues-beat festival

VALAŠSKÝ ŠPALÍČEK 2018

Folk-blues-beat festival Valašský špalíček v malebném prostředí zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí přivítá milovníky kvalitní hudby ve dnech 21. – 23. června 2018. Festival nabídne legendární projekty bigbítové dekády, pohled na bluesovou scénu, jedinečná hudební spojení i premiérová vystoupení.

 

Více info o programu a vstupenkách níže.

 

 

 

 

 

 

PROGRAM

 

Čt ● 21/6 ● od 17.30 h

I. nádvoří

Warhol Factory Tour – vernisáž výstavy

The Plastic People Of The Universe – 50 let

Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl Jr., David Babka

M-klub

Co znamenalo vésti koně – Projekce dokumentu Břetislava Rychlíka o výjimečném hudebním projektu Milana „Mejly“ Hlavsy a Vratislava Brabence

II. nádvoří

Jan Antonín Pacák – vernisáž výstavy

Olympic – Želva 50 let

 

Pá ● 22/6 ● od 15.30 h

The Plastic People Of The Universe & Filharmonie Brno (CZ) – Co znamená vésti koně

Pavel Sedláček & Cadillac Band (CZ)

Krissy Matthews Band (UK)

Luboš Pospíšil & 5P (CZ)

Pavol Hammel & Unplugged Band (SK/CZ)

Krissy Matthews solo (UK)

Demian (wild blues rock) Band – acoustic concert (ARG)

Jožo Barina (Ex–The Meditating Four) & His Rock Band (SK)

Peter a Lucia – Talent Transport & Jakub Ursiny & Dorota Nvotová (SK)

Velvet Underground Revival Band feat. Pepa Janíček (CZ)

Šafrán a hosté – Petr Lutka, Jaroslav Hutka, Jiří Slíva, Vladimír Merta Duo, Zuzana Homolová & Miloš Železňák (SK)

Fekete Jenő & Horváth Misi (HU)

Peter Lipa duo (SK)

Peter „Bonzo“ Radványi solo (SK)

 

So ● 23/6 ● od 12 h

Mungo Jerry (UK)

Oldbreakout (PL)

Demian Band – Electric concert (ARG)

Cheap Tobacco Feat. Natalia Kwiatkowska (PL)

Deadbeatz Blues Bopper Orchestra (AUT)

Luboš Pospíšil acoustic trio (CZ)

Jaromír Löffler (CHE) & Acoustic trio (CZ/SK) (Ľuboš Beňa – Rezofonická Kytara, Pavol Hrnčirík – Akustická Kytara, Jaroslav Vraštil – Hammond)

Slovak Blues Project (SK) & Krissy Matthews (UK) j.h.

Vladimír Merta & kapela & Jan Hrubý j.h. (CZ)

Roman Puchowski solo (PL)

The Missing Part (PL)

Pola Chobot & Adam Baran (PL)

Moscow Beatballs (RU)

Los Agentos (PL)

Makar & Children Of The Corn (PL)

Jan Hrubý & Ruda Hálek acoustic concert (CZ)

Band Of Heysek (CZ)

The Bladderstones (CZ)

 

 

  

 

Vstupenky:

3denní vstupenky do 31/5 za 690 Kč                      

 

3denní vstupenky od 1/6 za 790 Kč                        

 

Jednodenní vstupenka 21/6 za 490 Kč                    

 

Jednodenní vstupenka 22/6 za 490 Kč                    

 

Jednodenní vstupenka 23/6 za 490 Kč                     

 

 

  

Valašský špalíček: Tři dny s bigbítem a jedinečnými projekty

 

Folk-blues-beat festival Valašský špalíček v malebném prostředí zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí přivítá milovníky kvalitní hudby ve dnech 21. – 23. června 2018. Festival nabídne legendární projekty bigbítové dekády, pohled na bluesovou scénu, jedinečná hudební spojení i premiérová vystoupení.

 

Tematická jízda jedné z nejstarších alternativních přehlídek v České republice, folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, na vlnách legend československé hudební scény z časů bigbítové dekády, pokračuje také v blížícím se šestatřicátém ročníku. Po mistrech jako Radim Hladík, Marián Varga, Ivan Hajniš, či Arthur Brown přichází na řadu Petr Janda s kapelou Olympic. Ta v letošním roce slaví padesát let Želvy, tedy půl století od vydání první bigbítové LP desky jedné kapely v tehdejším Československu. A když bude u těch výročí, tak padesátiny zde dvěma koncerty oslaví kapela The Plastic People of the Universe v čele s Vratislavem Brabencem a Josefem Janíčkem. „Plastici letos zahájí Valašský špalíček svým „bigbítovým“ koncertem a v rámci té padesátky uvedeme v pátek 22. června také tématický program Co znamená vésti koně, který kapela připravila s Brněnskou filharmonií. Stejně jako programy Nová syntéza či Město ER s orchestry v předchozích letech to je unikátní věc. Jedná se o velký a drahý projekt, takže se do toho pořadatelé nehrnou,“ přibližuje program dramaturg festivalu Karel Prokeš.

 

Poprvé do České republiky přijede legendární kapela Mungo Jerry v čele s Rayem Dorsettem, kytaristou, zpěvákem a většinovým autorem jejích hitů, včetně nejslavnější pecky In the Summertime, která na prahu sedmdesátých let vystřelila kapelu raketovou rychlostí do hvězdných pozic. Dosud však Mungo Jerry koncertovali nejblíže v Německu a Česku se vyhýbali obloukem. To se letos po dvouletém vyjednávání podařilo prolomit a návštěvníci Valašského špalíčku se mohou těšit na koncert, který nabídne hudební průřez celou kariérou slavné skupiny. „Z dalších hvězd ze zahraničí se posluchači mohou těšit na britského bluesmana Krissyho Matthewse, který kromě sólového vystoupení na komorní Bonzo Blues Stage slibuje i koncert s elektrickou kapelou na venkovní scéně, a pak třeba na senzačně ulítlý ruský modern blues’n’billy band Moscow Beat Balls. S akustickým koncertem se do Valmezu vrátí divoký Demian Band a tahle parta kytarového šílence Demiana Domingueze z Argentiny tu poprvé představí i svou „elektrickou show“.  A dalším z vítaných „navrátilců“ bude v závěru festivalu excentrický DeadBeatz Blues Bopper Orchestra,“ dodává Karel Prokeš, který v roce 1983 dlouholetou tradici Valašského špalíčku založil.

 

Po dvou letech se na festival vrací Pavol Hammel. Tentokrát ale nepůjde o vystoupení kapely Prúdy či projektu Zelená pošta. Slovenský zpěvák připravuje koncert česko-slovenského Unplugged Bandu speciálně sestaveného pro meziříčský festival. A ze sousedního Slovenska se letos do Valašského Meziříčí chystají také další osobnosti bigbítové dekády. „Účast potvrdili Peter Lipa a také Jožo Barina & His Rock Band, tedy poprvé k nám přijede zpěvák dávných The Meditating Four. Chystáme také program z nerealizovaného muzikálu Peter a Lucia Deža Ursinyho v podání kapely Talent Transport, s níž zpívají Dežův syn Jakub Ursiny a Dorota Nvotová, dcera Ursiniho dvorního klavíristy Jaroslava Filipa,“ prozrazuje Prokeš.

 

Výraznou novinkou letošního ročníku bude speciální program Twój Blues / Antologia polskiego bluesa część 1. Ve spolupráci s polským hudebním magazínem Twój Blues, který je partnerem festivalu, vznikl rozsáhlý projekt, na němž se tentokrát představí sedm polských kapel včetně veteránů OldBreakout a o dvě generace mladší Natalie Kwiatkovské, bluesové zpěvačky roku 2016. Ta vystoupí se svou kapelou Cheap Tobacco i v akustické sestavě The Missing Part.

 

Z domácí hudební scény upozorněme na Luboše Pospíšila, který s kapelou 5P i v akustickém triu připomene tvorbu básníka českého rocku Pavla Šruta (3. 4. 1940 – 20. 4. 2018). Část festivalového programu bude věnována vzpomínce na folkové sdružení Šafrán. Například Vladimír Merta vystoupí s bluesovým repertoárem v M-klubu a pak také s rockovou kapelou a hostujícím houslistou Janem Hrubým na jednom venkovních pódií. Letošní sedmdesátník Hrubý pro Valašský špalíček připravil i akustický koncert, který připomene začátky jeho skupiny Kukulín. Brněnské hudební vydavatelství Indies Happy Trails Records tentokrát reprezentují Marcel Kříž & Pavel Kovačka, kapely The Bladderstones a Band of Heysek, dětský sbor Rózinky a další.

 

Kompletní výčet účinkujících, online prodej vstupenek a další informace naleznete na oficiálních stránkách festivalu valasskyspalicek.kzvalmez.cz. V současné době jsou v předprodeji k dostání třídenní vstupenky za nejvýhodnější ceny.

 

 

Termíny

  • Čt 21.6.2018 — So 23.6.2018

Místo konání

S-klub

Pořadatel

S-klub