Mikael Ericsson - violoncello & MgA. Daniel Juna - klavír

 Mikael Ericsson - violoncello & MgA. Daniel Juna - klavír

Vystoupí švédský violoncellista Mikael Ericsson a klavírista Daniel Jun.

Mikael Ericsson

Pochází ze švédského města Arvika ležící na středozápadě země v provincii Värmland. Narodil se do hudební rodiny, jeho otec byl klavírista, hudební pedagog a organizátor mezinárodních hudebních kurzů, bratr je houslista. Na violoncello začal hrát v útlém věku, od 7 let pod dohledem známého dánského pedagoga Hanse Erika Deckerta. Později studoval hru na violoncello pod vedením uznávaného violoncellisty Erlinga Bløndal-Bengtssona, v létech 1968 až 1971 nejprve na výběrové hudební škole švédského rozhlasu na zámku Edsberg nedaleko Stockholmu a posléze v létech 1971 až 1972 na Královské dánské hudební akademii v Kodani. Absolvoval mistrovské kurzy v Mont Orfordu v Kanadě u francouzského violoncellisty Guy Fallota roku 1969 a v Kodani u světoznámého violoncellisty, Američana ruského původu, Gregora Pitagorského roku 1971.

 

MgA. Daniel Jun

Studoval klavírní hru na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži ve třídě MgA. Vandy Jandové v letech 2006 – 2012. V dubnu 2012 absolvoval konzervatoř klavírním koncertem č. 1 Es dur Ference Liszta za doprovodu Symfonického orchestru Konzervatoře P. J. Vejvanovského pod taktovkou MgA. Viktora Kozánka. V říjnu 2012 nastoupil na HF JAMU v Brně do klavírní třídy profesorky Aleny Vlasákové, v létě 2018 tato studia absolvoval završením magisterského dvojitého oboru Hra na klavír a klavírní pedagogika. Již řadu let se věnuje pravidelné koncertní činnosti, od roku 2005 má na kontě několik set koncertních vystoupení v České republice i v zahraničí. Například v březnu 2012 provedl v Lipsku Lisztovu Sonátu h moll a další vrcholná díla klavírní literatury na koncertě věnovaném zemřelým osobnostem Opery Lipsko.

Koncerty zpravidla provází slovem, čímž se snaží zejména artificiální hudbu přiblížit širším posluchačským kruhům. Na řadu pódií se pravidelně vrací, součástí jeho koncertní činnosti jsou i edukační koncerty. Věnuje se intenzivně také komorní hudbě, například ve spolupráci s violoncellisty Mikaelem Ericssonem, Petrem Mašlaněm či s violistou a skladatelem Jiřím Kabátem.

Na JAMU v Brně působil již od roku 2007 jako studijní model klavírního oddělení a účastní se při svém studiu také masterclassů s dalšími významnými českými i zahraničními pianisty, například Janem Jiraským, Ivanem Klánským, Karlem Košárkem, Jonathanem Anerem, Aleksandrou Radosavljevic, Jánisem Maleckis, Otto Niederdorfer, Avnerem Aradem, Hakonem Austbem, Vasily Lobanovem a dalšími.

V průběhu svého dosavadního uměleckého vývoje získal také různá ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích. V březnu 2010 se stal finalistou 29. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Bedřicha Smetany v Plzni. V dubnu 2014 získal 2. cenu na 2. ročníku mezinárodní klavírní soutěže „Notes In Harmony“ v italské Bettoně. V květnu 2014 získal 2. cenu na 16. ročníku mezinárodní hudební soutěže „EUTERPE“, která se konala v Coratu v Itálii. V červnu 2015 získal 3. cenu na 5. ročníku mezinárodní soutěže „Youth Academy Award“ v Římě.

Momentálně se plně věnuje koncertní činnosti.

Termíny

  • St 25.9.2019, 19:00

Vstupné

150 Kč

Místo konání

Velký sál KZ

Pořadatel

S-klub