Benefice pro Diakonii Valašské Meziříčí - Homér: Odyssea
Bodlák - Bernácké Ochotnické Divadlo

Benefice pro Diakonii Valašské Meziříčí - Homér: Odyssea

Homér: Odyssea
Drama o strastiplné cestě ithackého krále Odyssea.

Král Odysseus se po dobytí Tróje touží vrátit domů. Netuší ale, jakou plavbu mu osud připraví…  Deset let bloudí po mořích a zažívá neuvěřitelná dobrodružství.  Je poután mocí nymfy Kalypsó, na moři těžce zkoušen Poseidonem, bojuje s Kyklopem Polyfémem, pobývá u vědmy Kirké, sestupuje do podsvětí, proplouvá kolem mořských oblud Skyllé a Charybdys. O tom všem Odysseus vypráví Faiákům, příslušníkům mírumilovného kmene, kteří ho zachránili po jeho ztroskotání a kteří ho nakonec dopraví na jeho rodný ostrov Ithaku. Zde se hrdina setkává se svým synem Télemachem, s nímž se pouští do zápasu s nevítanými ženichy, léta pobývajícími v královském paláci a usilujícími o jeho věrnou ženu Pénelopé.

V dramatickém zpracování Zdeňka Pospíšila a Jarmily Veselé (Křižanové) z roku 1978, které pro spolek BODLÁK s laskavým souhlasem autorky upravil Zdeněk Klos, je hlavním hybatelem děje chór. Promluvy chóru jsou rytmizované, líčí divákům situace, kterými hlavní hrdina prochází nebo představuje publiku jednotlivé postavy. Chór také vstupuje do samotného děje jako konkrétní skupina, například plavci, nymfy, dívky, služky a ostatní.

Neobvyklým dramatickým záměrem je rozdvojení hlavní postavy na tělo a duši. Odysseova duše polidšťuje hlavního hrdinu tím, že vyjadřuje emoce, které bychom u něho nečekali. Prostřednictvím duše poznáváme myšlenky, touhy, city i strach, které Odysseus prožíval při cestě domů.

Režie a scéna - Zdeněk Klos

Rezervace a předprodej vstupenek:
Diakonie Valašské Meziříčí, Hospic CITADELA, Žerotínova 1421, 757 01 Valašské Meziříčí
T: 730 167 964, E: holubova@diakonievm.cz

Benefiční představení podpoří činnost Diakonie Valašské Meziříčí.

 

Termíny

  • So 25.4.2020, 18:30

Vstupné

na místě 250 Kč, v předprodeji 180 Kč

Místo konání

Velký sál KZ

Pořadatel

S-klub

Obrázky