Bennewitz Quartet

Bennewitz Quartet

Jakub Fišer – 1. housle
Petr Střížek – 2. housle
Jiří Pinkas – viola
Štěpán Doležal – violoncello

 

Program:

J. Haydn - Smyčcový kvartet C dur op. 54 č. 2

 1. věta - Vivace
 2. věta - Adagio
 3. věta - Menuetto - Trio
 4. věta - Adagio - Presto - Adagio

B. Smetana - Smyčcový kvartet č. 2 d moll   

 1. věta - Allegro
 2. věta - Allegro moderato
 3. věta - Allegro non piu moderato
 4. věta - Finale. Presto

 

                      přestávka

 

A. Dvořák - Smyčcový kvartet C dur op. 61         

 1. věta - Allegro
 2. věta - Poco adagio e molto cantabile
 3. věta - Scherzo: Allegro vivo
 4. věta - Finale: Vivace

 

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky. Již v roce 2006 německý Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal: “...obdivuhodná byla vedle zřetelné strukturace hudby zvukově krásná tónomalba a intonační čistota provedení. Jen velmi zřídka člověk zažije takto umně a efektně znějící harmonie...Veliké umění.“ Také na domácí scéně získal soubor mnohá ocenění. V roce 2004 bylo Bennewitzovo kvarteto vyhlášeno laureátem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a v roce 2019 soubor převzal cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku.

Kvarteto pravidelně koncertuje na významných českých i zahraničních podiích (Wigmore Hall Londýn, Musikverein Vídeň, Konzerthaus Berlín, Théâtre des Champs-Elysées Paříž, The Frick Collection New York, Seoul Art Center, Rudolfinum a dalších) a vystupuje také na festivalech Salzburger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, Dvořákova Praha a Pražské jaro. Soubor navázal uměleckou spolupráci s vynikajícími umělci jako Alexander Melnikov, Vadim Gluzman, JeanYves Thibaudet, Krzysztof Chorzelski, Danjulo Ishizaka, Pietro de Maria a dalšími.

Zvláštní potěšení přináší Bennewitzovu kvartetu působení na domácí hudební scéně. Velmi si cení spolupráce s Českou filharmonií a jejím bývalým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem při provedení Koncertu pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů, jakož i setkání se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Michaelem Sanderlingem, s nímž kvarteto provedlo skladbu Absolute Jest Johna Adamse. Pro Českou televizi natočilo kvarteto v ojedinělém prostoru Vily Tugendhat oba smyčcové kvartety Leoše Janáčka a Český rozhlas pravidelně zaznamenává významné koncerty souboru.

Dlouhodobá spolupráce s vydavatelstvím Coviello Classics dala vzniknout nahrávce zachycující oba kvartety Leoše Janáčka a čtvrtý kvartet Bély Bartóka. Kritika ji přijala velmi kladně. „Široká paleta barev, které ve skladbách soubor rozehrál, se tu ukazuje do těch nejjemnějších odstínů“. Magazín Fono Forum ocenil „ohnivý temperament“. V pořadí druhá nahrávka obsahuje oba kvartety Bedřicha Smetany. Server Klassik.com ji označil za „prostě fenomenální“. Dalším hudebním počinem pak bylo nahrání kompletní řady Dvořákových Cypřišů u společností Hänssler Classic. V roce 2016 soubor vydal CD s kvartety op.51 a op.106 Antonína Dvořáka u vydavatelství SWR Music. V současné době připravuje vydání nového CD s kvartety Josepha Haydna.

Vedle bohatého hudebního projevu se kvarteto prezentuje ojedinělým výběrem repertoáru. V roce 2012 a 2015 provedlo v jediném večeru kompletní šestici Bartókových kvartetů na festivalu Maggio Musicale Fiorentino a ve švédské Uppsale. V lednu roku 2014 v berlínském Konzerthausu uvedlo ve světové premiéře skladbu Slavomíra Hořínky Songs of Immigrants. U společnosti Supraphon vydalo v roce 2019 nahrávku se skladbami židovských perzekvovaných autorů (V. Ullmann, H. Krása, E. Schulhoff a P. Haas).

V sezóně 2021/22 bude Bennewitzovo kvarteto opět hostovat v hamburské Elbphilharmonie, vystoupí na koncertech v Praze, ve Stuttgartu, v Norimberku a mnoha dalších místech. Znovu zavítá na festivaly Schwetzinger Festspiele v Německu, Music and Beyond Ottawa v Kanadě a vyrazí na turné do USA. Opět vystoupí rámci Českého spolku pro komorní hudbu společně s někdejším violistou kvarteta Pavla Haase Pavlem Niklem a s Belgickým kontrabasistou Wiesem de Boevé. Na festivalu Dvořákova Praha se zapojí do kompletního provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka.

Soubor nese již od roku 1998 jméno houslisty a ředitele Pražské konzervatoře Antonína Bennewitze (1833-1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. Mezi jeho žáky patřil Otakar Ševčík, František Ondříček, ale také Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal, jimž dal podnět k založení slavného Českého kvarteta.

Termíny

 • Út 29.3.2022, 19:00

Vstupné

150 Kč

Místo konání

Velký sál KZ

Pořadatel

S-klub