Milión — PŘEDSTAVENÍ V 16:30
Divadlo Bez zábradlí / Synagoga Concerts

Milión — PŘEDSTAVENÍ V 16:30

 

Hynek Čermák a Vladimír Polívka v originální komedii.

Autor a režie Vilém Dubnička

 

 

Přidané druhé představení v 16:30.

 

Slavný divadelní herec, režisér a ředitel, lehce arogantní Filip Martén má problém. Jeviště jeho divadla sežral červotoč. Na záchranu toho, co celý život budoval, potřebuje milion Euro. Známý umělec vsadí vše na jednu kartu a jde osobně požádat o peníze záhadného miliardáře a mecenáše Jeana Petitéra, který se naopak na veřejnosti neukazuje vůbec. Dostat milion Euro ovšem není jen tak...

Jednoaktová komedie pro dva bravurní herce, kteří se neustále překvapují novými úkoly a výzvami. Souboj dvou výjimečných osobností. Jak tento třaskavý dialog plný nečekaných situací a chytrého humoru skončí? Získá nakonec pan Martén svůj milion? Není za tím vším ještě něco jiného?

Chytrá, neotřelá a překvapující komedie zaujala dvě herecké osobnosti, přátele, co spolu odehráli několik sezon v Dejvickém divadle, Hynka Čermáka a Vladimíra Polívku, a nabízí příslib energií nabité atmosféry, jiskřivého divadelního zážitku!

 

Vstupné: v předprodeji 400 Kč, 450 Kč / na místě 550 Kč.

 

 

* * * *

 

Něco o Miliónu

Jednou mi kamarád vyprávěl příběh, který se opravdu odehrál a v základních podobách nastínil situaci setkání světa peněz a umění, která připomíná tu ze hry Milión. Moc se mi ta historka líbila a dlouho jsem ji nosil v hlavě.

Pak přišel první covid na jaře roku 2020. Když jsem konečně po pár měsících odvedl děti do školy a do školky, lehl jsem si doma na gauč a napsal Milión asi během tří týdnů. Ani nevím, jak. Zkrátka jsem začal psát a pak jsem najednou věděl, že je to hotové.

Schválně jsem příběh zasadil do Francie, aby si nikdo nepředstavoval konkrétní divadlo a konkrétního miliardáře, ale mohl si představit každý své a svého. Asi to v té Francii funguje, protože po premiéře se jeden reportér zeptal Chantal Poullain, jestli je ráda, že její syn hraje v tak povedené francouzské hře.

Mezi tím mě oslovil producent Michal Jančařík, abych pro něj narežíroval nějakou hru pro dva herce, jíž by mohl navázat na úspěšnou inscenaci Enigmatických variací, kterou už několik let provozoval. Říkal jsem mu, že mám v hlavě takový nápad, ale musel bych to nejdřív zkusit napsat. Michal trochu spěchal, a tak jsme hledali už existující hru. Nemohli jsme ovšem najít žádný text, který by vyhovoval nám oběma. No a do toho přišel ten covid a s ním Milión.

S Hynkem jsem se potkával na DAMU. Já jsem byl vyplašený žáček a on hvězda CD94, což byl generační soubor složený z nedávných absolventů hrající v Divadle v Celetné stejně jako tehdy Disk, takže jsme k němu jako studenti měli velmi blízko a já jsem je bezmezně obdivoval. S Vladimírem jsme se potkali jednou, kdy jsem pro město Plzeň organizoval kulturní část Plzeňských dní v Limoges – partnerském městě Plzně. Vláďa byl tehdy snad ještě na škole a byl jediný, kdo byl schopen odehrát nějaké divadlo ve francouzštině.

Když jsme s Michalem Jančaříkem hledali obsazení, sepsal jsem seznam patnácti jmen herců, kteří by to podle mě mohli hrát a které aspoň trochu znám, takže jim můžu rovnou zavolat. Michal si vybral ty nejvytíženější, ale pochopitelně ty nejlepší. Přišlo mi jako nemožné, že by Hynek s Vláďou měli na Milión čas. Byl jsem připravený na kluky počkat klidně rok nebo dva. Nakonec jsme ale měli premiéru asi pět měsíců poté, co jsme si poprvé zavolali.

Milión jsme nazkoušeli za 13 zkoušek. Jen pro ty, kteří možná nevědí, běžně jich bývá zhruba 30. Sice je to „jen“ aktovka a jsou „jen“ dva, ale pořád to byl malý zázrak. Oba kluci měli spoustu další práce, Vláďa dokonce mezi tím natočil těžký seriál. Přišli ale vždycky perfektně připravení a nikdo se na nic nevymlouval. Nejen, že jsou to špičkoví herci, ale i bezva lidi, což bylo neméně důležité. Myslím, že té hře nesmírně pomohli.

Divadlo Bez zábradlí nás vzalo pod svá křídla a my věříme, že tam Milión poletí. Je to bezvadný prostor, kam komedie tohoto typu patří a daří se jí tam. Jsme rádi, že jsme součástí nové tváře divadla. Já sám jsem v Divadle Bez zábradlí několik let účinkoval v hostující inscenaci S tvojí dcerou ne, a tak jsem v tom divadle trochu jako doma. Jsem rád, že se tam můžu vrátit s naším Miliónem.

Přáli bychom si, aby měl Milión milión diváků!

Termíny

  • St 3.4.2024, 16:30

Vstupné

na místě 550 Kč, v předprodeji 450 Kč

Místo konání

Velký sál KZ

Pořadatel

S-klub

Obrázky