Sylvie Schelingerová – příčná flétna, Amelia Tokarska – harfa
Program:
„Francouzský večer“
Claude Debussy – Preludium k Faunovu odpoledni
1862 – 1918
Jules Mouquet – La Flûte de Pan
1867 – 1946 Pan et les oiseaux, Pan et les berges
Camille Saint-Saëns – Fantasie, op. 124
1835 – 1921
Alphonse Hasselmans – La Source pro sólovou harfu
1845 – 1912
Marc Berthomieu – Cinq Nuances
1906 – 1991 Pathetico, Lascivo, Idyllico, Exotico, Dolcissimo
Maurice Ravel - Pièce en forme de Habanera
1875 – 1937
Georges Bizet/Francois Borne – Brilantní fantasie na motivy z opery Carmen
1838 – 1875/1840 – 1920
*****
Sylvie Schelingerová (1993) vystudovala Pražskou konzervatoř ve třídě Jana Ostrého a ve svých studiích pokračovala na fakultě umění Ostravské univerzity, kde je v současnosti studentkou doktorského studia. V rámci svého studia se zúčastnila zahraničních stáží na prestižní Universität für Musik und darstellende Kunst Wien ve třídě prof. Hansgeorga Schmeisera a na Hochschule für Musik Würzburg ve třídě prof. Christiny Fassbender.
Svou hru si postupně zdokonalovala na mistrovských kurzech u řady významných flétnistů, jakými jsou např. Ph. Bernold, B. Kuijken, Ph. Boucly, S. Milan, J.- L. Beaumadier, M. Moragues, C. Cantin a mnoho dalších. V letech 2011 a 2012 obdržela stipendium na prestižní Evropské flétnové akademii ve Fissu a v letech 2013, 2014 a 2019 byla Sylvie vybrána jako stipendistka International Music Academy v Lichtenštejnsku do třídy Philippa Bernolda. V letech 2017 - 2021 byla členkou Akademie komorní hudby vedenou Tomášem Jamníkem.
Během svého studia se s úspěchem zúčastnila řady soutěží - 2012 - vítězka Mezinárodní interpretační soutěže ve Wroclawi, 2016 – 2. cena a titul laureáta na soutěži Nadace Bohuslava Martinů, 2019 - 1. cena a titul absolutního vítěze na Mezinárodní flétnové soutěži Flautiada (Slovensko). Na soutěži Pražské jaro obdržela cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci jeho sonáty. V říjnu 2019 získala Sylvie spolu s Annou Taláckovou 1. cenu na Mezinárodní soutěži Friedricha Kuhlaua v německém Uelzenu.
V sezónách 2016 – 2018 působila v orchestrální akademii České filharmonie, kam je nadále zvána ke spolupráci, a současně hrála i v akademii orchestru PKF Prague Philharmonia. V letech 2020 - 2022 působila na pozici 1. flétny v Severočeské filharmonii Teplice.
V roce 2021 se podílela na natáčení CD se skladbami Pavla Vranického, kde v novodobé premiéře zazněla jeho Koncertantní symfonie pro flétnu a hoboj v podání Viléma Veverky a Wranitzky Kapelle.
Jako sólistka vystoupila s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Státní filharmonií Košice, Severočeskou filharmoníí Teplice, Talichovou komorní filharmonií, Wranitzky Kapelle, Virtuosi di Praga s dirigenty jako jsou Kaspar Zehnder, Stanislav Vavřínek, Petr Vronský a další. Koncertovala na festivalech jako jsou Dny Bohuslava Martinů, Dny soudobé hudby, Haydnovy hudební slavnosti, Mainzer Musiksommer, Rhein Vokal – Festival am Mittelrhein a další. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a spolupracuje s hudebníky, jakými jsou Edita Keglerová, Jakub Fišer, Libor Mašek, Vilém Veverka, Tomáš Jamník, Silvie Ježková a Jan Ostrý. Spolu s harfistkou Amelií Tokarskou tvoří duo a společně vystupují na koncertech v Čechách a zahraničí.
Novinkou roku 2021 je vydání CD se skladbami Pavla Vranického ve spolupráci s Vilémem Veverkou a Wranitzky Kapelle.
*****
Amelia Tokarska (1995) začala hrát na harfu v sedmi letech v rodném městě Bielsko-Biala (Polsko) v harfové třídě prof. Ewy Jaślar-Walickiej, kde v roce 2014 prospěla s vyznamenáním. Ve svých studiích pokračovala na Královské konzervatoři v Bruselu ve třídě prof. Jany Bouškové, u které úspěšně absolvovala i magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze.
Amelia se zúčastnila mnoha mistrovských kurzů u významných profesorů, jako jsou Isabelle Moretti, Imogen Barford, Adelheid Blovsky-Miller, Paola Baron, Ieuan Jones, Bryn Lewis, Liuba Klevtsova, Chantal Mathieu, Rossitza Milevska, Malwina Lipiec, Pia Salvia, Florence Sitruk, Park Stickney, Helga Storck a další.
V letech 2016 – 2018 byla Amelia členkou Orchestrální akademie Filharmonie Brno, kam je nadále zvána ke spolupráci. V akademickém roce 2013/2014 Amelia získala stipendium Ministra kultury a národního dědictví za umělecké úspěchy. Ve stejném roce ji Komise World Harp Congress vybrala jako jednu z 24 mladých harfistů z celého světa do programu Focus on Youth, v rámci kterého se zúčastnila XII. Světového kongresu harfistů v Sydney. Od roku 2017 je členkou Akademie komorní hudby pod vedením Tomáše Jamníka, kde se seznámila s flétnistkou Sylvií Schelingerovou, se kterou tvoří duo.
Amelia je laureátkou četných státních a mezinárodních soutěží, např. 2. místo na Mezinárodní harfové soutěži Karla Patrase v Praze (2015), 3. místo na VIII. Mezinárodní soutěži duet s harfou v Těšíně (2019). Díky vítězství v interpretační soutěži Jeunesse Musicales vystoupí v roce 2021 sólově s Janáčkovou filharmonií Ostrava.
Amelia se zúčastnila mnoha českých i zahraničních festivalů, jako jsou Festival Internacional de Inverno de Campos do Jordão v Brazílii, Villa Musica - Burgenklassik 2019, Young Euro Classic Festival v Berlinu, Rheingau Musik Festival, Mezinárodní harfový Festival v Katovicích, La Folle Journée Festival in Warsaw a mnoha dalších.
Amelia je pravidelně zvána ke spolupráci s mnoha českými i zahraničními orchestry jako jsou Filharmonie Hradec Králové, Národní divadlo moravskoslezské, Philharmonisches Kammerorchester Berlin, Collegium Musicum Summer Orchestra Academy Pommersfelden Culture, Filharmonií Czestochova B. Hubermana či International Lutosławski Youth Orchestra. V současnosti působí jako sóloharfistka Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.
Termíny
Vstupné
150 KčMísto konání
Velký sál KZPořadatel
Videa
Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele