Czech Slovak Cello Quartet
Česko-Slovenské cellové kvarteto vzniklo v roce 2018 u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky.
Jeho členové Jiří Hanousek, Aleš Kaspřík, Eugen Prochác a Ján Slávik jsou významnými osobnostmi violoncellové hry v obou zemích, jak na poli koncertním, tak v pedagogické oblasti.
Kvarteto vystoupilo u příležitosti oslav 100. výročí založení Československé republiky na koncertním turné v Oslu, Reykjáviku, Helsinkách a v Tallinu.
Účastnilo se rovněž Slovenského festivalu Peknej hudby v Banskej Štiavnici a na Slovenskom festivale umenia - Hudba Trnave v roce 2018, kde sklidilo velký úspěch.
Czech Slovak Cello Quartet bylo nominováno na Cenu "Jantar" 2020 v oblasti vážné hudby.
Při výběru repertoáru se kvarteto zaměřuje na skladby psané pro toto složení, v minulosti, nebo současnými autory přímo pro tento soubor.
Jiří Hanousek
Jiří Hanousek patří mezi nejvýraznější hudební osobnosti Ostravska a k nejlepším violoncellistům v České republice. Je absolventem konzervatoře v Ostravě, kde studoval hru na violoncello ve třídě PhDr. Ivana Měrky a prof. Jana Hališky. Současně se věnoval kompozici u Jaromíra Podešvy. Po absolutoriu konzervatoře pokračoval ve studiu na Akademii múzických umění v Praze u prof. Miloše Sádlo.
Svůj talent a mistrovství prokázal mimo jiné získáním titulu laureáta mezinárodní soutěže Pražského jara. Pro jeho hru je charakteristická jak vysoká tónová kultura, tak technická brilance a strhující muzikální projev.
Aleš Kaspřík
Narodil se v roce 1962 v Ostravě. Na violoncello začal hrát v 9 letech na LŠU ve Frýdku-Místku.
Od roku 1977 studoval na Ostravské konzervatoři u Prof. PhDr. Ivana Měrky. V roce 1983 absolvoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava Dvořákovým koncertem h moll. Od roku 1983 studoval na AMU Praha u Prof. Miloše Sádla. V roce 1985 zakládá Wihanovo kvarteto, se kterým studuje komorní hru u Prof. Antonína Kohouta / Smetanovo kvarteto /. V roce 1989 absolvuje AMU Praha se Symfonickým orchestrem FOK /Dvořák h moll /.
Za svoji pedagogickou činnost bylo Wihanovo kvarteto dvakrát navrženo na Cenu Královské Akademie v Londýně. V březnu 2017 byla po 32 letech ukončena činnost ve Wihanově kvartetu.
Během své koncertní praxe vyučuje Aleš Kaspřík také soukromé lekce violoncella. Od ledna 2019 vyučuje violoncello na ZUŠ v Říčanech. Od ledna 2017 vykonává mobilní masérskou a fyzioterapeutickou praxi se zaměřením na problémy umělců.
Eugen Prochác
Narodil se v roce 1962 v Bratislavě. Je absolventem Akademie múzických umění v Praze v třídě prof. Josefa Chuchra. Později studoval pod vedením osobností, jako jsou Danisel Šafran, Erling Blondal Ben Bengtsson, Michail Chomicer, Angelica May. Je absolutním vítězem mezinárodní soutěže Premio Valentino Bucchi v Říme v roce 1990 a držitelem Ceny slovenskej hudobnej kritiky. Jako sólista vystoupil ve 40 zemích na čtyřech kontinentech.
Od roku 1990 je pedagogem na VŠMU v Bratislavě.
Ján Slávik
Ján Slávik studoval hru na violoncello na bratislavské Konzervatoři u Gstáva Večerného a Karola Filipoviča a na Vysoké škole múzických umění u Jozefa Podhoranského. Komorní hru studoval ve Vídnina Hochschule für Musik und Darstellende Kunst u Franze Samohyla a Güntera Pichlera. V roce 1992 ukončil doktorandské studium na VŠMU, kde od roku 1993 působí jako pedagog. V roce 2012 byl prezidentem republiky jmenovaný vysokoškolským profesorem v oboru hudební umění.
Zúčastnil se několika interpretačních kurzů, například Weimar, Kerkrade, Bayreuth, Piešťany a je držitelem mnoha ocenění. Obdržel cenu za nejlepší interpretaci současné hudby (Pražské jaro 1983) a Cenu hudební kritiky (Mladé pódium Karlovy Vary 1991).
Termíny
Vstupné
200 KčMísto konání
Velký sál KZPořadatel
Videa
Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele